Средствата, които Европейският съюз планира да инвестира в цялостното бъдещо икономическо развитие след кризата ще се базират на приоритетите заложени в Зелената сделка. За конкретни числа все още не можем да говорим.
От България и другите държави - членки зависи да представят адекватен икономически план за възстановяване и развитие на техните икономики и да кандидатстват за финансова подкрепа с различни проекти. Средствата предвидени за трансформиране на отделни отрасли към по-екологично управление и използването на възобновяеми енергийни източници, трябва да изпълняват приоритетите, заложени в Зелената сделка, за да получат финансиране.
Чрез този План, Европейската комисия търси два ефекта– веднъж, оздравяването и възстановяването на Европа след пандемията и втори път, преминаването към икономика, която е по-устойчива и гарантира по-чиста околна среда.
В дневния ред на Европа, Зелената сделка е поставена, като основен приоритет за следващите десетилетия и е изведена, като основна цел в предложения оздравителен план. Сега е най-подходящият момент със средствата от Фонда за справедлив преход и Next generation EU, да се подпомагат зелени проекти, които водят до трансформация на настоящия икономически модел. Българската държава и бизнес трябва много внимателно да обмислят бъдещите си приоритети, когато изготвят и представят новите проекти.
Безпрецедентният финансов План за възстановяване е и част от предложението за нов бюджет на ЕС. Към България е възможно да бъдат насочени над 12 милиарда евро публични инвестиции от фондовете на ЕС, както и значителни преки частни инвестиции. Парите ще могат да бъдат целенасочено използвани за възстановяване след пандемията от COVID-19 и преминаването към нисковъглеродна икономика.
В същото време българската енергетика продължава да се основава на въглищна индустрия, която в светлината на зелената сделка е неконкурентна и несъвместима със заложените приоритети. Министерският съвет взе решение, че подкрепя Зелената сделка. Сега е важно да не се допусне загуба на работни места в сектора и Планът дава тази възможност.
Страната ни трябва да има ясна визия и стратегия за проектите, които ще представим. Трябва да сме подготвени, за да се възползваме на 100 % от възможността, която ни се предоставя. Ще има увеличение на средствата по оперативните програми, но това увеличение ще бъде насочено към зелена индустрия, инвестиции в повече иновации, наука, образование и най-вече дигитализация на производствените процеси. Бъдещето икономическо развитие на държавите ще се основава на ефективното електронно управление, електронната търговия, електронното здравеопазване.
Сега повече от всякога е нужно да бъдем мобилизирани и да отговорим на възможността да изградим адекватен план, който да постигне целите за ефективно възстановяване и устойчиво бъдещо развитие.