Инициативи
Текущи кампании
Когато младите говорят...#EUphoria
Цветелина Пенкова и Младежкото обединение на БСП организират в 12 града в страната конференции – дискусии под надслов „Когато младите говорят…#EUphoria”. Събитията са вдъхновени от общоевропейската инициатива „Конференция за бъдещето на Европа“, която се провежда в целия ЕС от месец юни тази година до лятото на 2022 г.
Кампанията стартира на 17.06.2021 г. в гр. Русе и приключва на 07.07.2021 г. в гр. София. Мероприятията ще обхващат най-приоритетните теми на Европейския съюз, сред които зеления преход и кръговата икономика, изграждането на зелени градове и културни центрове на бъдещето, образованието, здравеопазването, спорта, модерното земеделие, ролята на младите в социалната система, младежката заетост, туризма и развитието на курортите, културно-историческото наследство, цифровизацията и умните градове, и много други
Идеи за Конференцията за бъдещето на Европа
Изменение на климата и околна среда
Идея: Ядрената енергия в ЕС – зелена и устойчива!
Нужно е ЕС да погледне към ядрената енергия като зелена и устойчива. Ядрената енергия може да подпомогне постигането на целите на зеления преход и да служи за изграждането на устойчив икономически модел. Това решение на ЕС би било ключово. То гарантира предвидимост и дългосрочност в енергетиката.
Научните резултати показват, че ядрената енергия е зелен и чист източник. Напредъкът на технологиите позволява да бъдат ограничени и ефектите от и времето за разлагането на ядрения отпадък, който беше основно притеснение в близкото минало.
В следващите 15 години потреблението на електричество се очаква да се увеличи минимум двойно поради трансформациите, през които преминаваме - електрификацията на трансспортната мрежа и навлизането на електрическите автомобили. Това поражда нуждата от допълнителни базови мощности, които не замърсяват околнат среда и не зависят от природните фактори. Всичко това би улеснило постигането на европейските цели за декарбонизация, която да не бъда за сметка на индустрията и потребителите.
Идея: Стимулиране разработването на целенасочена европейска политика за Дунавския маркорегион и отключване на целеви финансови ресурси
Река Дунав протича през десет държави и на нея са разположени четири столични града. Тя е с дължина 3 000 км и речният й басейн обхваща 20 % от територията на ЕС с около 115 милиона души. Това предполага огромен потенциал за развитие на Дунавския регион като модерен, транспортен и логистичен хъб,с предпоставки за ефективно крайбрежно пространствено планиране на зелен бизнес, туризъм и култура. Подобна политика ще спомогне за социално-икономическо сближаване на регионите , за подобряване на транспортната свързаност с акцент върху развитието на зелени транспортни връзки, и прехода към кръгова икономика и дигитално общество.
Здраве
Идея: ЕС се нуждае от единен и целенасочен подход за защита на пчелите и пчеларския сектор.
„Без пчелите няма бъдеще. Намаляващият брой на опрашители е сериозен повод за тревога от гледна точка защитата на околна среда, съхранение на биоразнообразието, благополучието на хората и икономиките, гарантирането на глобалната хранителната сигурност и човешкото здраве. През 2020 г., Европейската комисия представи Стратегията за биологичното разнообразие за 2030 г. и стратегията „От фермата до трапезата“ , в които са заложени конкретни цели свързани с възстановяване на екосистемите и обръщане на регресивните тенденции. Контролът по тяхното изпълнение и този целенасочен подход следва да продължи , както на национално, така и а европейско ниво.
Идея: Подобряване на достъпа до здравни грижи в пограничните и трудно достъпни райони на ЕС
Лошите практики от здравните системи са свързани с неравенствата, които съществуват в някои части на Европа, свързани с достъпа до лечение, а и до диагностицирането. Необходима е целева европейска подкрепа и използване на средства по линия на икономическото и социално сближаване, за да бъде осигурен по – лесен и ефективен достъп на гражданите до здравеопазване. По – конкретно свързани с нужда от адекватна здравна инфраструктура и добре обучен персонал в граничните и по – трудно достъпни региони на всяка една държава членка.
По-силна икономика, социална справедливост и работни места
Идея: Засилена подкрепа на ЕС за стартиращи фирми /start-up/
По-нататъшното развитие на стратегията на ЕС за стартиращи фирми /старт-ъп/, не следва да опира единствено до финансовото стимулиране, но и до разработването на съответната регулаторна дефиниция за старт-ъп, в това число и чрез разписване на унифицирани разпоредби, които улесняват и подкрепят развитието на екосистемата и европейското сътрудничество в тази област. Това би допринесло за повишаване на европейската конкурентоспособност в областта на иновациите, технологиите и предприемачеството.
Цифрова трансформация
Идея: Цифровизацията като средство за създаване на работни места
Цифровата трансформация е бъдещето. КОВИД кризата промени начина, по който европейските граждани живеят, работят и контактуват помежду си. Новите технологии са бъдещето. Съюзът следва да използва новите технологии така, че да премахне страха у европейските граждани, че техният поминък е застрашен. Нужно е създаването на портал, който унифицира информацията от страните членки и дава възможност, при промяна на работния статус в следствие на интегрирането на иновация в даден бранш, за намиране на средства и места за преквалификация и придобиване на нови умения с цел придобиване на работа. Европейският съюз трябва да е по-творчески и идейно настроен, за да може предстоящите процеси по цифровизация да не са заплаха за работните места на младите хора.
Миграция
Идея: По – голяма техническа, логистична и експертна помощ за държавите членки, намиращи се на първа линия (външни граници на ЕС) – /Повече солидарност за повече отговорност/
Европейският съюз не се справи по най-оптимален начин с кризата с бежанците от 2015 – 2016 г. Ясно бе показано, че страните членки трудно могат да подходят еднакво към проблема. Европейският съюз следва да обърне внимание на следните елементи: Първо, при предлагане на общи решения следва да се взимат предвид националните специфики и различните трудности, през които страните членки преминават. Второ, хармонизацията на европейското законодателство по темата трябва да се установява на стабилна и работеща европейска рамка. Когато отговорността към миграцията е по-голяма, солидарността също трябва да е по-голяма - държавите трябва да получават повече финансова, техническа, логистична и експертна помощ от ЕС. Необходимо е създаването на стратегия, отговаряща на географските специфики и насочена към т.нар. „споделена отговорност“.
Образование, култура, младеж и спорт
Идея: Обвързването на образованието на младите хора с усвояване на „уменията за бъдещето“
Това е пътят към постигането на конкурентна, гъвкава и успешна Европа. Модернизацията на европейските образователни системи, вкл. учебните програми, засилването на социалното сближаване чрез по-приобщаващо формално образование и неформално учене са актуални задачи. Във времето на информационните и комуникационните технологии, повече от всякога задължително условие е широкото въвеждане и използването на тези технологии на всички нива на образователната система включително и допълнителната квалификация и обучение на педагогическия състав. В това направление, фокус трябва да бъде поставен върху засилване на връзката между бизнеса, пазара на труда и висшите учебни заведения.
Идея: Слагане край на неплатените стажове в ЕС.
Постигането на достойни работни места не кореспондира с поддържането на политиката на неплатени стажове. Всеки труд трябва да се възнаграждава и отпадането на т.нар „безплатен стаж“ трябва да бъде подето като инициатива преди всичко от тези вземащи решения на европейско, а и на национално ниво.
Идея: Разширяване на обхвата на програма „Творческа Европа“
Едни от най-силно засегнатите от КОВИД пандемията в Европа бяха творците и работещите в културния сектор. Европейският съюз е длъжен да предложи по-голяма подкрепа за тях. Програмата „Творческа Европа“ спомага за процеса на развитие, но е необходимо разширяване на нейния обхват и включването на физически лица в обсега й.
Минали кампании
Ковид-19: А сега накъде?
По инициатива на Цветелина Пенкова, „Галъп интернешънъл“ проведе социологически анализ на тема: „Последици от ситуацията с коронавируса в България върху масовите възприятия“.
Проучването обхваща данни от 2020 г. и цели да идентифицира хипотезите за непосредственото бъдеще – в социален, икономически и политически аспект.
Данните може да видите по-долу.
Kампанията #COVIDONOMICS се развива в социалните мрежи Facebook и Twitter и има за цел да предоставя кратки експертни анализи на икономическите и финансови последствия за България и ЕС от пандемията от COVID-19. Кампанията се фокусира върху мерките от ЕС и държавите членки, както и новите възможности, които стоят пред икономиките по време на кризата и след като тя отмине.
Анализите се предоставят на английски и български език, като българската версия е достъпна на страницата на Цветелина Пенкова във Facebook , а английската - в Twitter. Кампанията няма краен срок.
Анализи може да прочете и тук: Медийни публикации
Социални медии - Live Chats
Ситуацията с КОВИД-19, налага прилагането на нови методи за работа и комуникация.
Цветелина Пенкова провежда ежеседмични разговори в социалните мрежи Instagram и Facebook с нейните последователи. Всяка седмица темата на разговора се определя от актуалните събития на територията на България и ЕС, а понякога се избира от последователите, на които са предоставени две или повече теми. Кампанията има за цел да предостави алтернативен начин за общуване на граждани с евродепутата в момент на социално дистанциране и невъзможност за провеждане на лични срещи.
По време на излъчванията Цветелина кани и гости, които да обсъждат заедно с нея конкретна тема. Всеки има възможност да задава въпроси или да отправя коментари към Цветелина и нейния гост и по този начин да бъде активен участник в дискусията. Часът и социалната мрежа, в която ще се проведе ежеседмичния разговор се оповестяват в социалните мрежи – в профилите на Цветелина Пенкова в началото на всяка седмица.
Информационна кампания „Европейския съюз - структура, функции и възможности за българските граждани“
Информационната кампания запознава хората с дейността на Европейския съюз, структурата и органите му. Специално внимание се отделя на Европейския парламент, комисиите, в които членува Цветелина Пенкова и работата ѝ като представител на България в Европейския парламент. Стремежът е да се предостави на българските граждани на по-ясна и детайлна картина за това какви възможности, стоят пред всеки човек за комуникация с европейските институции, подаване на жалби, оплаквания и получаване на информация.
Кампанията има за цел да създаде разбиране за функциите на членовете на Европейския парламент и да създаде по-пряка връзка в съзнанието на гражданите между структурите на местно самоуправление и администрация, правителство и дейността на членовете на Европейския парламент. Кампанията откроява влиянието на институциите на Европейския съюз върху подобряване на качеството на живот на гражданите на различните държави членки. Тя се провежда в различни градове и села на територията на България. Времето и мястото на всяка конкретна среща се оповестява от Цветелина Пенкова в Facebook.
Онлайн кампанията #PRAYATHOME (моли се вкъщи) стартира на 7 април 2020 година - Световния ден на здравето и професионалния празник на здравния работник. Кампанията се реализира в социалните мрежи и бе насочена към всички български граждани. Цветелина Пенкова отправи апел към гражданите да бъдат отговорни по време на великденските празници и да ги прекарат вкъщи със своите близки и да се молят вкъщи по време празниците, за да не се загуби ефекта от успешно прилаганите ограничителни мерки в България по време на пандемията от КОВИД-19.
Кампанията се проведе с подкрепата на популярни личности от артистичните среди (музиканти, актьори, хора на изкуството), инфлуенсъри, спортисти, медици, журналисти и политици. Всички те поставиха бяла маска с червен надпис #PRAYATHOME на лицето си и качиха снимката в техните профили в социалните мрежи, за да достигне до голяма част от обществото.
Мотото на кампанията #PRAYATHOME придоби широка популярност, достигайки до хиляди хора в социалните мрежи и все повече се включиха в инициативата, за да помогнат за разпространението ѝ.
Кампанията приключи на 19 април 2020 г., след края на великденските празници. Всички, които подкрепиха кампанията на Цветелина Пенкова, можете да намерите в Instagram профила и в акцента #PRAYATHOME.