На 2 юли Бюрото на Европейския парламент в България и Националният младежки форум проведоха уебинар на тема „Бъдещето на европейските младежки политики“. Събитието беше излъчвано на живо на Фейсбук страниците на Бюрото на ЕП в България и НМФ.
В събитието взеха участие членовете на Европейския парламент Асим Адемов (ЕНП), Цветелина Пенкова (С&Д), Петър Витанов (С&Д) и Ангел Джамбазки (ЕКР). Модератор беше Мая Донева, изпълнителен директор на Фондация „Карин дом“, обучител и лектор по въпросите на активното гражданство.
Целта на събитието бе да се обсъдят възможностите за младежки обмени и стажове и темата за професионалната реализация, а зрителите да научат какво прави Европейският съюз за младите хора, какви са приоритетите на Европейския парламент през новия му мандат в тези сфери и какви са предизвикателствата заради настоящата криза. Младите хора имаха възможността да зададат своите въпроси към участниците в уебинара.
„Темата за младежките политики е изключително интересна и актуална“, заяви Асим Адемов. По думите му по време на пандемията, предизвикана от коронавируса, образователната система е дошла на преден план като един от основните инструменти за демокрация и самореализация. Според г-н Адемов образователната система на България се е справила добре в извънредните условия. Той отбеляза, че се очаква да има поне двукратно увеличение на бюджета за Еразъм+ - програма, от която милиони млади европейци използват за развитие на знанията и уменията си..
Цветелина Пенкова засегна темата за висшето образование и университетите. Според нея дигитализацията и новите технологии ще бъдат в основата на бъдещите политики и програми на ЕС, както и на пазара на труда. Говорейки за новата зелена икономика, тя заяви, че ще трябва да има баланс между техническите и социалните умения на младите хора, които ще бъдат в нейната основа. Г-жа Пенкова подчерта, че до края на тази година българските студенти ще запазят правото си на ниски учебни такси в британските университети.
„Всички имат право и задължение да участват в политическия живот“, заяви Ангел Джамбазки. Младите хора трябва активно да участват в политическия живот на държавата и да изразяват мнението си, независимо от политическите си убеждения. По думите му има много начини и редица инициативи, чрез които младежите да бъдат активни граждани.
Петър Витанов подчерта, че кризата с коронавируса е доказала, че няма невъзможни неща. Възможностите за дигитализация и електронно образование са били основни средства за спасяване на учебната годината. Въведени са мерки за максимална гъвкавост, за да не се губи възможността за мобилност. Той обърна внимание на нарастващата младежка безработица, която поставя младите сред най-уязвимите след пандемията, като увери, че Европейският парламент ще работи за преодоляването на безработицата и насърчаването на заетостта. Според него за преодоляване на безработицата може да се подпомогне със субсидиране и насърчаване на заетостта.
Депутатите отговориха на редица въпроси от публиката по различни теми, засягащи младите хора, като социалното изключване, младежката заетост, бъдещето на мобилността по Еразъм+ и дейността на членовете на ЕП.