В последното за тази година издание на Референдум по Българска национална телевизия. БНТ с Добрина Чешмеджиева коментираме предизвикателствата, свързани с цените на енергията в цяла Европа. Какви са причините и изходът от кризата в национален и европейски план? Как трябва да изглежда българската енергетика в бъдеще?
Развитие на ядрената енергетика – дългосрочно европейско и национално решение
- Дългоочакваното решение на Европейската комисия за класифициране на ядрената енергия и природния газ като зелени и устойчиви е отложено със седмица. То ще бъде представено на 27 декември.
- Това решение на ЕС е ключово, то гарантира предвидимост и дългосрочност в енергетиката.
- Кризата даде ясна индикация, че развитието на базови ядрени мощности е необходимост за ЕС.
- Нуждите и интересите на България за постигане на зелен дневен ред минават през развитието на ядрената енергетика, където имаме доказан исторически опит.
- Научните резултати показват, че ядрената енергия е зелен и чист източник. Напредъкът на технологиите позволява да бъдат ограничени и ефектите от и времето за разлагането на ядрения отпадък, който беше основно притеснение в близкото минало.
- В следващите 15 години потреблението на електричество предстои да се увеличи минимум двойно поради трансформациите, през които преминаваме- електрификацията на транспортната мрежа и навлизането на електрическите автомобили. Това поражда нуждата от допълнителни базови мощности, които не замърсяват околната среда и не зависят от природните фактори. Така ще изпълним условията, които сме приели по Зелената сделка.
- Говорейки за суровини на бъдещето, освен възобновяемите, друг такава е водородът. За производството му е необходимо голямо количество електроенергия. Целесъобразно е тази производствена инфраструктурата да бъде в близост до ядрени централи – това е една ефективна симбиоза.Общоевропейската енергийна политика – постижима и необходима?
- Не трябва да позволяваме в тази енергийна криза държавите да затъват поотделно.
- Тази политика е постижима – тя касае договарянето на общи цени и дългосрочни доставки за определени суровини, за да се гарантира сигурността на европейската енергийна система.
Общите европейски решения стават все по-видни и по-необходими. Преди една година никой не вярваше, че ще има общоевропейски дълг, но днес той е факт. Нужно ли е да чакаме задълбочаването на поредната криза преди да осъзнаем, че заедно сме по-силни и по-устойчиви на предизвикателствата?