Конференцията за бъдещето на Европа е безпрецедентен по мащабите си проект, който дава възможност на всеки европеец да сподели идеите си и да помогне за сформирането на бъдещето на Европейския съюз. Посредством конференцията и цифровата платформа, която събира идеите на европейците ЕС цели да разбере какво вълнува отделните граждани и каква визия и идеи имат те за бъдещето на Европа – какво работи добре, кое трябва да се подобри или промени.
Основна цел на конференцията е да се чуе гласът на гражданите, каза евродепутатът Цветелина Пенкова, а за успешното ѝ провеждане и приключване е важно да се обобщят идеите на хората, които независимо къде живеят по света се обединяват около сходни идеи и приоритети.
Заместник-министъра на външните работи Румен Александров очерта част от целите на Конференцията и поясни структурата й. Като наблегна на възможностите, които се дават не само на европейските граждани, в частност българските, но и на правителството, синдикатите и различни организации, които биха могли да реализират идеите си посредством Конференцията за бъдещето на Европа.
За Европейския парламент дебатът за състоянието на Европейския съюз е ключов момент за демонстриране на отчетността на Европейската комисия спрямо демократично избраните представители на ЕС. Той се фокусира върху важни въпроси като предстоящото икономическо възстановяване, изменението на климата, младежката безработица, миграционните потоци и други. Това ежегодно събитие е важно за насърчаване на по-прозрачен и демократичен съюз. Правата на гражданите и демократичният процес са в основата на този уникален пленарен дебат.
Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на ЕП в България, подчерта колко важно е за Парламента да се чуе гласът на гражданите и посочи, че Конференцията е възможност да всеки един да изрази позицията си.
Илин Станев, съветник в Представителството на Европейската комисия в България, представи цифровата платформа на Конференцията, която позволява на гражданите и организациите в нея да обменят и обсъждат идеи, да организират или да участват в събития по важните за тях теми. В следните направления: Изменение на климата и околна среда, Здравеопазване, По-силна икономика, социална справедливост и работни места, ЕС по света, Ценности и права, върховенство на закона, сигурност, Цифрова трансформация, Европейска демокрация, Миграция, Образование, култура, младеж и спорт, Други идеи.
Цифровата платформа е централното звено на тази демократична инициатива, като дава възможност на гражданите да поемат водещата роля в дебат по темите, които са от значение за тях в ежедневието им.
Цифровата платформа събира на едно място целия принос от гражданите — независимо дали е споделен онлайн, или по време на събития. Приносът от всички събития на конференцията ще бъде събиран и публикуван чрез платформата в хода на цялата конференция.