Наскоро в моя статия за експертното издание „Европейски файлове” акцентирах на значимостта на собствените ресурси и резерви природен газ в границите на ЕС. В дългосрочен план те са основен стълб за гарантиране на общоевропейската енергийна независимост. Защо?
Предпоставки:
Енергийната автономност на ЕС не предполага просто прехвърляне на зависимостта - от един доставчик към друг.
Международната ситуация отново ни напомни, че трябва да инвестираме в разширяване и подобряване на собствения си капацитет – технологичен и енергиен.
Добивът на собствени енергийни ресурси гарантира намаляване на цените за крайните потребители.
Има сериозен потенциал и възможности за добиване на собствени енергийни ресурси в границите на ЕС.
Значителни резерви на природен газ вече са установени и картографирани в рамките на ЕС.
Настоящият глобален пазар на втечнен газ не може да обезпечи необходимите обеми и да задоволи търсенето.
Няма достатъчно капацитет за транспорт и съхранение на втечнен газ.
Перспективи:
Анализите показват, че ако използваме комбинираните запаси от газ в ЕС и Норвегия, бихме могли да получим еквивалент на количествата, които внасяме от Русия за около 20 години.
Някои примери:
През май 2022 г. Румъния прие законодателни промени, които проправиха пътя за добив на природен газ в Черно море. От юни месец добитият газ постъпва в националната газопреносна мрежа на страната. Потенциалът на находището е около 100 млрд. куб.м. газ.
През месец август италианската енергийна компания Еni обяви, че на 160 км от бреговете на Кипър е открито голямо газово находище. Предварителните оценки сочат наличие на около 2,5 трилиона куб.м газ.
В заключение:
Европейските граждани изискват от нас да изпълним тяхната визия за бъдещето и е наше задължение да използваме всички потенциални ресурси, за да го постигнем.
БСП е за развитие на собствени енергийни източници в Черно море!