Мерките за подпомагане от страна на ЕС предвиждат финансиране в размер на 37 млрд. евро от структурните и инвестиционните фондове. Възможността за усвояване на финансовата помощ се предоставя на държавите на два етапа. Те ще могат да пренасочат оставащите средства по еврофондовете, а в последствие ще имат възможност и да се ползват от допълнително финансиране. За България това означава, че за конкретни мерки за борба с COVID-19 и икономическите последствия можем да преразпределим 812 млн. евро от еврофондовете за 2019 и 2020 г. В случай на нужда, има предвидени за преразпределение още 28 млрд. евро до края на настоящата година, от които за България са предвидени 546 млн. евро. С това общата сума, с която ЕС подпомага България възлиза на 1,35 млрд. евро.
В допълнение към финансовата помощ отпусната на държавите членки, ЕС предвижда още 381,5 млн. евро за публично-частни партньорства и целева помощ за изследователската програма „Хоризонт 2020“ за директни инвестиции в европейската фармацевтична индустрия, както и в иновативните малки и средни предприятия. Тези средства ще финансират изследвания в търсенето на ваксина, създаването на бързи тестове и подпомогне на диагностиката и лечението на пациенти. Обмислят се и още мерки за подпомагане на държавите членки, включително отпадане на националното съфинансиране за изпълнение на програмите на политиката на сближаване, като Европейския парламент предстои да гласува тези предложения на извънредна пленарна сесия на 16-17 април.
Повече информация за конкретните мерки, предвидени от страна на ЕС можете да намерите тук:
https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/health/coronavirus-response_bg
https://ec.europa.eu/regional_policy/sources/newsroom/crii/fs_crii_0204_en.pdf
Всички тези мерки показват целеустремеността на ЕС да подпомогне държавите членки по всички възможни ракурси. Освен преразпределение на средства от еврофондовете се отпуска и допълнителна финансова помощ, облекчават се финансовите ангажименти на държавите към ЕС и се подпомага научно-изследователската дейност, с цел възможно най-бързо да се намери начин за елиминиране на пандемията от COVID-19.
Вярвам, че подобни времена на криза изпитват европейската солидарност и показват острата нужда от координация между държавите членки. Тези мерки са крайно необходими за българските граждани и наличният финансов ресурс трябва да бъде използван целенасочено и отговорно. Българското правителство трябва да фокусира усилията си в подпомагане на реалната икономика и запазване доходите на работещите.
Предвид факта, че здравната политика е отговорност на националните правителства, а средства за борба със здравните последици от пандемията са предвидени от страна на ЕС отделно от тези, с които се цели подпомагане на държавите, считам, че отпуснатата финансова помощ следва да се използва преимуществено и средствата трябва да достигнат до малкия и среден бизнес, който работи директно с клиенти и естеството на работа му не допуска онлайн дейност. Тук се включват сектора туризъм, заетите в сферата на културата и изкуството, голяма част от търговците на дребно, сектора хотелиерство и ресторантьорство, както и занаятчиите. Те са важна и основна част от българската икономика и нямат ресурс да издържат повече от два месеца без да извършват дейност.