В разгара на COVID-19 кризата , освен наложителните здравни и епидемиологични мерки, всички държави-членки предприеха и целенасочени икономически, фискални и социални мерки. Те целят да стимулират потреблението и икономиката, като в същото време запазят покупателната способност на населението.
Много държави-членки, включително България, въведоха ограничени във времето фискални мерки за преференциално облагане с ДДС. Те целят да намалят тежестта от дължимо ДДС върху икономическите субекти. Наборът от фискални инструменти е различен за всяка държава, защото данъчната политика е решение на националните правителства и не подлежи на регламентация на ниво ЕС.
В Ирландия и Чехия, например, се въведе забрана за налагане на глоби и наказателни лихви за неплатено ДДС. Други страни, като Дания, се фокусираха върху удължаване на данъчните сроковете за внасяне на дължимо ДДС в държавната хазна. В Германия, временно, считано от 1 юли, се въвежда намаляване на общия ДДС от 19% на 16%, а някои стоки и услуги (предимно хранителни продукти) ще се облагат с намалена ставка от 7% на 5%.
По време на криза е приемливо, в някои случаи задължително, приемането на подобни мерки, но съществува риск от допълнително влошаване на фискалната стабилност вследствие на намалените приходи от ДДС.
Намалението на ДДС обикновено се използва като фискален стимул за повишаване на потреблението чрез спад в стойността на стоки и услуги и за подпомагане дейността на бизнеса. За да се постигне този ефект е необходимо да се направи намаляване на данъчните ставки на стоките от първа необходимост, които съставляват основната „потребителска кошница“. По този начин се стимулира икономическата дейност на малките и средни предприятия и се подпомагат потребителите чрез намалените цени на стоките. Данъчните облекчения не бива да рефлектират негативно върху конкурентоспособността на участниците в общия пазар.
През годините в България постепенно се наблюдава увеличение на данъчните приходи в хазната, поради подобрена събираемост. В същото време, по данни на Евростат, в България делът на приходи от косвени в сравнение с приходи от преки данъци, е сред най-високите в ЕС.
В светлината на кризата провокирана от COVID-19 множество държави по цял свят предприемат изцяло нов подход в диалога с обществото и бизнеса. За България това е шанс да започне разговор за реформа на данъчната система, като си постави няколко основни цели: по-справедливо облагане, увеличаване на събираемостта и прозрачност за всички.
За допълнителна информация:
https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/coronavirus_policy_measures_14_may.pdf