Близо месец след началото на епидемията от COVID-19, вече наблюдаваме първоначалните икономически ефекти от наложените ограничения. Бяха предприети извънредни мерки, както на национално, така и на европейско ниво. По отношение на здравния елемент, действията са адекватни и навременни. Икономическите и социалните мерки са належащи – има неотложната нужда от подпомагане на хората и бизнеса.
Важен аспект от европейската солидарност, който не намира достатъчно отразяване, въпреки че представлява основата на европейския проект, са преговорите за следващия бюджет на ЕС (за периода 2021-2027 г.). Той неминуемо ще претърпи промени, спрямо първоначално предложените разчети. Очаква се в близките седмици Европейската комисия да представи ново предложение, което да включва специални и целенасочени механизми за подпомагане и възстановяване на европейската икономика.
Намалялата икономическа активност и производствени процеси ясно показват корелацията между реалната икономика и последствията върху климата. Светът стана свидетел на безпрецедентно по-чисти въздух и водни басейни в едни от най-замърсените региони.
Стратегията за Европейски зелен пакт, която бе представена през декември 2019 и предлага мобилизирането на около 100 млрд. евро чрез създаването на Механизъм за справедлив преход, започва да се поставя под съмнение, предвид новите нужди на Европа.
Част от предвидените мерки за справяне с кризата, позволяват временно подпомагане от държавите членки на най-силно засегнатите индустрии и бизнеси. Тези мерки могат да бъдат допълнени, така че да се подпомагат устойчиви производства. По този начин икономическото възстановяване ще се превърне в един проект за бъдещето, преход към ниско-въглеродна икономика.
Финансовите министри от Еврогрупата не постигнаха споразумение за създаване на т.н. корона-облигации, чрез които да се набавят средства за преодоляване на икономическата криза. Всички се обединиха около нуждата за създаването на специален фонд за икономическо възстановяване. Тепърва ще се договарят параметрите по него, но се предвижда мобилизирането на близо 1,5 трилиона евро за подпомагане на европейските икономики.
Предвид ограничените ресурси, подобен фонд трябва да помогне в борбата с безработицата и да осигури плавен преход към по-екологично и социално отговорна бъдеща индустриална стратегия. Не трябва да се пропуска възможността да се възползваме от кризата и да започнем трансформацията на европейската икономика към по-устойчива и по-конкурентноспособна – Европа може да постигне стратегическо предимство в този нов тип икономика.
За повече информация:
https://www.politico.eu/article/eu-leaders-to-discuss-recovery-package-on-april-23/