Пандемията от COVID-19 наложи изцяло нова и непозната рамка за социално поведение. Социалната дистанция, ограниченията в пътуването, работата от вкъщи и несигурността в доходите доведоха до рязка промяна в поведението на потребителите.
Електронната търговия отбеляза ръст с общо 28,48 % за последните три месеца, но не всички индустрии, които предоставят възможност за онлайн потребление бележат равномерен ръст.500 % ръст се наблюдава при онлайн търговията на медицински продукти, 200 % ръст при почистващите и хигиенните материали, а 150 % при хранителните продукти. Електронната търговия в секторите мода, луксозни стоки, бижута и туризъм бележат спад средно с около 30 %.
Друг проблем, който излезе на преден план в електронната търговия бе липсата на дългоочакваната електронна рецепта. При ръст от 500 % в електронната търговия на медицински продукти, много потребители се оказаха в невъзможност да закупят важни, а понякога и животоспасяващи за тях лекарства, тъй като медикаменти без рецепта не са достъпни в е-аптеките. В резултат, въпреки повишеното потребление в сектора на електронната търговия, доверието на потребителите беляза спад, а пазаруването „офлайн“ остана предпочитано, а в случаите с лекарствата, които се отпускат само с рецепта - необходимост.
Потребителите адаптираха поведението си спрямо социалната дистанция и грижата за своето здраве. Електронната търговия предостави възможност за спазване на държавните и медицински препоръки. Възможността за пазаруване „онлайн“ се оказа двигател за преструктуриране на начина на предлагане на стоки и услуги. Това даде възможност на различни сектори да продължат да извършват дейност и в същото време ускори процеса на дигитализация в Европа.
Въпреки безспорните плюсове на електронната търговия, масовото онлайн потребление създаде предпоставки за редица нарушения на потребителските права и онлайн измами. Интернет пространството се насити от стоки с ниско качество, а цените на стоки от първа необходимост, като дезинфектанти, маски и други санитарни и хигиенни материали, се повишиха далеч над допустимото.
Проблемите при защита правата на потребителите в дигиталното пространство са теми на дневен ред в структурите на ЕС далеч преди пандемията от COVID-19. Нуждата от законодателни промени, които да отговорят на съвременната действителност, е факт.
В дългосрочен план икономиката може да бъде стабилизирана единствено при връщане на потребителското доверие и гарантирането на стабилни доходи.
Електронната търговия е мощно средство за временна борба с икономическите последици във времена на социална изолация, но тя не може да бъде основополагаща за възстановяването и растежа на европейската икономика. Без възстановяване на свободното придвижване, стабилизиране на доходите и предоставяне на държавна финансова подкрепа, рецесията и времето за възстановяване на икономическите показатели ще продължат по-дълго.