Европейският съюз трябва да комбинира своите технологични и индустриални предимства с висококачествена цифрова инфраструктура. Когато се създаде подходяща регулаторна рамка, Европа ще да се превърне в световен лидер в иновациите. Основните приложенията ще са в научния сектор и в областта на медицинските изследвания.
Бъдещата регулаторна рамка трябва да бъде фокусирана върху три основни акцента - социалните, икономически и етични последици от настъпването на изкуствения интелект в нашето общество.
Социалните последици включват онези ефекти, върху които технологията ще окаже пряко или косвено влияние, както в обществен план, така и в личен план. Интеграцията на изкуствения интелект създава предпоставка за цялостна трансформация на познатото ни ежедневие. Автоматизацията на базата на изкуствен интелект може да доведе до загуба на работни места. Поради тази причина, трябва да се фокусираме върху създаването на работна екосистема, в която изкуственият интелект подпомага и улеснява работните процеси, а не ги заменя изцяло.
В икономически аспект, според доклада на McKinsey Global от септември 2018 г., изкуственият интелект има потенциала да повиши производителността с 16 процента или да добави около 13 трилиона долара до 2030 г. към глобалната икономика. Отново според доклад на McKinsey Global, ако Европа успее да развие и интегрира изкуствения интелект в работните процеси, производителността може да се покачи с 20 процента или да се добавят около 2.7 трилиона евро към европейската икономика до 2030 г.
В здравеопазването, изкуственият интелект е приложим в клинични проучвания, проследяване на заразени лица, по-ефективно и бързо тестване на потенциални лекарства. Ограниченият личен контакт показа, че регламентирането и прилагането на „телемедицината“ е от ключово значение.
Новите технологични разработки в сферата на изкуствения интелект ще допринесат за по-бързото преодоляване на здравната криза. Те ще предоставят нови бизнес възможности, намирането на пазарни ниши и разработката на нов вид стоки и услуги, спрямо потребностите на обществото.
Цифровите решения могат да намалят разходите за предоставяне на услуги в сферата на транспорта, образованието, управление на енергията, а това ще доведе до по-малко разходи както за бизнеса, така и за потребителите.